Στις 5-10-2022 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου στο αρχαίο θέατρο του Διονύσου και στο μνημείο του Λυσικράτη στα πλαίσια του μαθήματος της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας .

Οι μαθητές περιηγήθηκαν στο χώρο κατανοώντας τα μέρη του αρχαίου θεάτρου . Ταξίδεψαν με τη φαντασία τους στο 412 π.Χ. , όταν ο Ευριπίδης παρουσίασε το έργο “Ελένη” στο αθηναϊκό κοινό, το τόσο πληγωμένο από την ήττα στη Σικελική εκστρατεία. Χωρισμένοι σε ομάδες με φύλλο εργασίας παρατήρησαν τα ερείπια του αρχαιότερου θεάτρου . Απάντησαν σε ερωτήσεις και προσέγγισαν βιωματικά τις έως τότε γνώσεις τους στην Αρχαία Τραγωδία. Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το μνημείο του Λυσικράτη κατανοώντας τη σπουδαιότητα του θεσμού του χορηγού.

Η Γ΄ Γυμνασίου στο αρχαίο θέατρο
Προσωρινός Κατάλογος υποψηφίων εξεταστικού κέντρου 6ου Γυμνασίου Αθηνών