Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/-τριών του 6ου Γυμνασίου Αθήνας,

Η ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ του σχολείου μας, η οποία επαναλειτούργησε μετά από πολλά χρόνια το σχολ. έτος 2021—2022, έχει πλήρως οργανωθεί και περιμένει εσάς και τα παιδιά σας. Διαθέτει χιλιάδες τίτλους βιβλίων για όλους τους τομείς της επιστήμης καθώς και πλήθος λογοτεχνικών βιβλίων, ενώ πρόσφατα αγοράσαμε και βιβλία σύγχρονων λογοτεχνών για τους εφήβους μαθητές μας.

Στην ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ μας, στο πεδίο «Η Βιβλιοθήκη μας», μπορείτε να ενημερωθείτε για την ιστορία της Βιβλιοθήκης και τις πρώτες δράσεις μας. Εκεί θα αναρτούμε όλα μας τα νέα καθώς  και τις κριτικές των μαθητών – αναγνωστών μας.

Δεδομένου ότι το Σχολείο δεν είναι και δεν πρέπει να είναι μόνο χώρος μάθησης και αγωγής, αλλά λειτουργεί και ως πεδίο καλλιέργειας και πολιτισμού, ευελπιστούμε η προσπάθειά μας αυτή να υποστηριχτεί και από εσάς: πρώτα με το παράδειγμά σας και ύστερα με την παρότρυνσή σας  στα παιδιά να δανείζονται και να διαβάζουν βιβλία.

Οι υπεύθυνες της Βιβλιοθήκης του 6ου Γυμνασίου Αθήνας

Ευφροσύνη Δούση & Ιωάννα Χονδρογιάννη       (εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ02)

Λειτουργία Δανειστικής Βιβλιοθήκης
Προσωρινός Κατάλογος υποψηφίων εξεταστικού κέντρου 6ου Γυμνασίου Αθηνών