Στις 31/1/2023 οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν την παράσταση ΤΟ ΣΥΡΜΑΤΟΠΛΕΓΜΑ, του Νικορέστη Χανιωτάκη, στο κινηματοθέατρο ΔΑΝΑΟΣ.

Το έργο βασίζεται στο βραβευμένο μυθιστόρημα «Το αγόρι με τις Ριγέ Πιτζάμες» του Τζον Μπόιν (παγκόσμιο best selle,r που έχει γίνει και κινηματογραφική ταινία).

Υπόθεση: Κατά τη διάρκεια του Β΄ παγκοσμίου πολέμου, ένα μικρό αγόρι, ο Μπρούνο, γιος ανώτερου αξιωματικού, αναγκάζεται να αφήσει τη ζωή του στο Βερολίνο και να μετακομίσει σε μια οικία δίπλα από το στρατόπεδο του Άουσβιτς.  Γεμάτος πλήξη αλλά και ενέργεια αποφασίζει να αγνοήσει τις προειδοποιήσεις της μητέρας του και να ανακαλύψει την περιπέτεια στο γειτονικό δάσος. Εκεί, πίσω από ένα συρματόπλεγμα, συναντά ένα συνομήλικο αγόρι διαφορετικής καταγωγής, τον Σμούελ, που φοράει κάτι ριγέ πιτζάμες. Ανάμεσα στα δύο αγόρια θα γεννηθεί μια «απαγορευμένη», αλλά αγνή και αληθινή φιλία, που θα νικήσει την έχθρα μεταξύ των λαών παρά τις απρόβλεπτες συνέπειες για την τύχη των δύο αντισυμβατικών φίλων.

280 μαθητές παρακολούθησαν την παράσταση και κατανόησαν την αξία της ισότητας , της φιλίας , της ειρήνης , του σεβασμού στον άνθρωπο μέσα από την υπέροχη μουσική του Μάνου Λοϊζου.

Όταν ρωτήθηκαν τι ένιωσαν μετά την παράσταση, απάντησαν τα εξής:

• Θύμωσα με το Φασισμό
  • Ντράπηκα για την καταπάτηση της ανθρώπινης αξιοπρέπειας
  • Θαύμασα τη δύναμη της φιλίας
  • Πικράθηκα για τη σκληρότητα των ανθρώπων
  • Πόνεσα για την αδικία
  • Συνειδητοποίησα την αξία του σεβασμού στα δικαιώματα
  • Συγκλονίστηκα με το απρόβλεπτο τέλος
  • Ευχήθηκα να  γκρεμιστούν όλα τα συρματοπλέγματα που χωρίζουν τους ανθρώπους.
  • Θυμήθηκα την πατρίδα μου, τη Συρία.
Το σχολείο πάει θέατρο
Προσωρινός Κατάλογος υποψηφίων εξεταστικού κέντρου 6ου Γυμνασίου Αθηνών