Την Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου οι μαθητές των τμημάτων Γ1 και Γ2 είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον ομοσπονδιακό προπονητή της εθνικής ομάδας Goalball, κ. Αντώνη Ανάστο. Στα πλαίσια της ευαισθητοποίησης των μαθητών σε θέματα που άπτονται της αναπηρίας και σε συνέχεια των όσων είχαν μάθει για τα παραολυμπιακά αθλήματα στο Ολυμπιακό Μουσείο, ο κ. Ανάστος έκανε μια μικρή αναδρομή στο συγκεκριμένο ομαδικό άθλημα, που είναι σχεδιασμένο για τυφλούς αθλητές, έδειξε στους μαθητές έναν αγώνα της εθνικής μας ομάδας απέναντι στη Σουηδία και μας έμαθε τους κανόνες. Έπειτα πήγαμε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, δημιουργήσαμε το δικό μας «γήπεδο», δέσαμε τα μάτια, πήραμε την ειδική μπάλα με τα κουδουνάκια και… το παιχνίδι άρχισε!

Παίζοντας «στα τυφλά»!