Ολοκληρώθηκε η 6η Πανελλήνια Μαθητική Προσομοίωση του Συνεδρίου “Μαθητές σε Ρόλο Διπλωμάτη 2021” για μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου  μέσω διαδικτυακής πλατφόρμας τηλεργασίας, που είχε σαν στόχο την ευαισθητοποίησή τους σε θέματα που αφορούν την προστασία και την προάσπιση των δικαιωμάτων του ανθρώπου, καθώς και τη γνωριμία και εξοικείωσή τους με ζητήματα εφαρμογής των σχετικών διεθνών Συμβάσεων του ΟΗΕ.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εξοικειωθούν με ζητήματα εφαρμογής των διεθνών πράξεων από τα κράτη μέλη, να αναπτύξουν την κατάλληλη επιχειρηματολογία σε θέματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων, σεβόμενοι την άποψη των άλλων.

Το σχολείο μας πήρε μέρος στο παραπάνω Διαδικτυακό Συνέδριο με τη συμμετοχή του μαθητή Μάριου-Ηλία Πεδιαδίτη του Γ5. Η συμμετοχή του πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των δράσεων του σχολείου μας συμμετοχής σε  μαθητικούς διαγωνισμούς και σε εκδηλώσεις δικτύων σχολείων. Τη συγκεκριμένη δράση ανέλαβε η εκπαιδευτικός Μαρία Καλογεράκη, Κοινωνιολόγος, ΠΕ78.

Διαβάστε ένα απόσπασμα από την εισαγωγική ομιλία του μαθητή μας Μάριου-Ηλία Πεδιαδίτη εδώ.

Συμμετοχή του 6ου Γυμνασίου Αθηνών στο Διαδικτυακό Συνέδριο «Μαθητές σε Ρόλο Διπλωμάτη 2021»
Προσωρινός Κατάλογος υποψηφίων εξεταστικού κέντρου 6ου Γυμνασίου Αθηνών
Δείτε περισσότερα