Ακούγοντας το … βιβλίο της ζωής του Δημήτρη

Ο Δημήτρης δε γεννήθηκε διαφορετικός από τους άλλους. Έγινε «διαφορετικός», όταν ήταν 10 χρονών. Όταν μια μέρα εντελώς απροειδοποίητα, εντελώς αιφνιδιαστικά ήρθε η αναπηρία. Μέχρι τότε ήταν πολύ κοινωνικός, πολύ δυναμικός, πολύ δραστήριος. Ο Δημήτρης, 24 χρονών σήμερα και τελειόφοιτος Ψυχολογίας, μας τίμησε κάνοντας την πρώτη του δημόσια εμφάνιση σε κοινό ως ΑμεΑ.

Στα πλαίσια της Παγκόσμια ημέρας ΑμεΑ μοιράστηκε τη δοκιμασία του και τον αγώνα που έδωσε με την αναπηρία με τους μαθητές και τις μαθήτριες της ομάδας φιλαναγνωσίας του σχολείου μας καθώς και των τμημάτων Α1 και Γ5. Απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις των παιδιών, διασκέδασε την αμηχανία τους, και μίλησε για τη μεγάλη του αγάπη, τον αθλητισμό, και τον ρόλο που έχει παίξει στην αποκατάστασή του.

Άλλοι συγκινήθηκαν, άλλοι απόρησαν, όλοι πάντως θαυμάσαμε τη δύναμη ψυχής που διαθέτει και το χαμόγελο , που δεν τον εγκατέλειψε ούτε μια στιγμή.

Να είσαι πάντα καλά, Δημήτρη! Μη σταματάς να κυνηγάς τα όνειρά σου και σε κάθε άλμα σου να πετάς όλο και πιο μακριά!

Δείτε περισσότερα εδώ

Παγκόσμια ημέρα ΑμεΑ