Την Πέμπτη 31 Μαρτίου 2022 οι μαθητές των τμημάτων Γ1, Γ4 και Γ5 επισκέφθηκαν τη Σχολή Ικάρων και το Μουσείο της Πολεμικής Αεροπορίας στο Τατόι. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, οι μαθητές παρακολούθησαν στην αίθουσα εκδηλώσεων την ενημέρωση για τη Σχολή Ικάρων, της οποίας ο κύριος σκοπός είναι να παρέχει στην Πολεμική Αεροπορία μόνιμους Αξιωματικούς, με κατάλληλη εκπαίδευση και αγωγή για την κάλυψη των αναγκών της.

Αμέσως μετά την ενημέρωση, ακολούθησε η ξενάγηση των μαθητών σε όλους τους χώρους της Σχολής.

Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το Μουσείο της Πολεμικής Αεροπορίας που εδρεύει στην Αεροπορική Βάση Δεκέλειας στο Τατόι και περιλαμβάνει μια ενδιαφέρουσα συλλογή από αεροπορικά εκθέματα. Οι μαθητές μας είδαν την έκθεση με τα “κειμήλια” της Αεροπορίας και έμαθαν για τους ιερούς αγώνες και την Αεροπορική Ιδέα ανά τους αιώνες. Στους εξωτερικούς χώρους του Μουσείου φωτογράφησαν τα ιστορικά αεροσκάφη της Πολεμικής Αεροπορίας, παρακολούθησαν δοκιμαστικές πτήσεις πολεμικών αεροσκαφών και ενθουσιάστηκαν με την απογείωση του θρυλικού καταδιωκτικού αεροσκάφους του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου Spitfire.

Επίσκεψη στη Σχολή Ικάρων και στο Μουσείο Πολεμικής Αεροπορίας