Την Τετάρτη, 17/05/2023, οι μαθητές του Γ1 ξενάγησαν τους μαθητές του Β3 στο αρχαίο θέατρο του Ελευθερέως Διονύσου, συμμετέχοντας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Υιοθεσία αρχαίων θεάτρων» του σωματείου Διάζωμα. Οι μαθητές του Γ1 χωρίστηκαν σε  ομάδες, βρήκαν πληροφορίες, έφτιαξαν κουίζ, εξασκήθηκαν στην τέχνη του/της ξεναγού, εμπεδώνοντας τις γνώσεις που απέκτησαν αυτή τη χρονιά στο μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών από Μετάφραση («Ελένη»), και κάλυψαν οπτικοακουστικά τη δράση. Οι μαθητές του Β3 παρακολούθησαν προσεκτικά την ξενάγηση και κλήθηκαν να συμμετάσχουν σε ομάδες σε έναν διαγωνισμό γνώσεων. Με τον τρόπο αυτό ήρθαν σε επαφή με ένα αρχαίο μνημείο μέσα από γνώριμα πρόσωπα (τους συμμαθητές τους) και προετοιμάστηκαν για ένα από τα μαθήματα της επόμενης χρονιάς. Στο τέλος αφού αναδείχτηκε η ομάδα με τους περισσότερους πόντους, ξαποστάσαμε τρώγοντας παγωτό κάτω από την Ακρόπολη κι επιστρέψαμε στο σχολείο!

Υιοθεσία του αρχαίου θεάτρου του Διονύσου