Τη Δευτέρα 14 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών της Β’ Γυμνασίου στη βυζαντινή Αθήνα. Οι μαθητές ξεκίνησαν τον περίπατό τους από την Αγία Δύναμη και φαντάστηκαν τις Πύλες του Θεμιστόκλειου Τείχους, αλλά και το εργαστήριο πυρομαχικών που βρισκόταν σε διπλανό κτίριο. Στην Παναγία την Καπνικαρέα έμαθαν για τον καπνικό φόρο στο Βυζάντιο, ενώ στην Παναγία τη Γοργοεπήκοο θαύμασαν τα αρχιτεκτονικά μέλη αρχαίων ελληνικών και ρωμαϊκών κτιρίων. Στο Μετόχι του Παναγίου Τάφου ανακάλυψαν το πηγάδι που μέσω υπόγειας σήραγγας επικοινωνούσε με τις γύρω ιδιοκτησίες και στο ναό του Αγίου Νικολάου του Ραγκαβά αντίκρισαν την ιστορική του καμπάνα, αλλά και το ιωνικό κιονόκρανο που στηρίζει την Αγία Τράπεζα. Τέλος, στην Αγία Αικατερίνη ταξίδεψαν σε τρεις διαφορετικές εποχές, αφού βρέθηκαν νοερά στον 2ο αιώνα μ.Χ. λόγω του ρωμαϊκού περιστυλίου στον περίβολο, στον 11ο αιώνα λόγω της εκκλησίας και στον 21ο αιώνα βγαίνοντας πάλι έξω στον δρόμο! Πήραμε μια ανάσα (κι ένα παγωτό) στον πεζόδρομο της Διονυσίου Αρεοπαγίτου, επιστρέψαμε στο σχολείο μας και αποφασίσαμε να επαναλάβουμε αντίστοιχες επισκέψεις!

Βυζαντινός περίπατος στην Αθήνα
Προσωρινός Κατάλογος υποψηφίων εξεταστικού κέντρου 6ου Γυμνασίου Αθηνών