H Επιστημονική Εταιρεία European School Radio, Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο, η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας και το Εθνικό Κέντρο Οπτικοακουστικών Μέσων και Επικοινωνίας συνδιοργανώνουν τον Μαθητικό Διαγωνισμό Ραδιοφωνικού Μηνύματος & Τραγουδιού “Κάν’ το ν΄ ακουστεί 2022” με τίτλο: Ταξιδεύοντας.

Ο Διαγωνισμός απευθύνεται στις σχολικές μονάδες της Ελλάδας, της Κύπρου, της Ομογένειας, αλλά και στις υπόλοιπες σχολικές μονάδες διεθνώς.

Περιγραφή θεματικής

Μετά από μια περίοδο στέρησης της ελευθερίας στη μετακίνηση και στη συνάθροιση, εξαιτίας της πανδημίας, η λέξη «ταξίδι» έχει αποκτήσει ιδιαίτερο νόημα για κάθε άνθρωπο ξεχωριστά. Ταξίδι κατά κυριολεξία, ταξίδι στο παρελθόν, ταξίδι στο μέλλον, ταξίδι ως απελευθέρωση, ταξίδι ως γνωριμία με το νέο, ταξίδι εσωτερικό στα βάθη της ψυχής, και τόσα άλλα διαφορετικά ταξίδια. Εν τέλει, ταξίδι προς την Ιθάκη, δηλαδή «ταξίδι» ως η διαδρομή προς έναν προορισμό. Η έννοια του ταξιδιού μπορεί να αποκτήσει διαφορετικές εκφάνσεις ανάλογα με το τι αναζητά και τι θέλει να εκφράσει ο κάθε άνθρωπος. Προϋποθέτει την ανάγκη για μετάβαση, προϊδεάζει για την εξερεύνηση του άγνωστου και θέτει ζητήματα γνωριμίας με τον εαυτό και τους άλλους. Σχεδιάζοντας ένα ταξίδι μελλοντικό ή εξιστορώντας ένα ταξίδι τους προσωπικό, τα παιδιά έχουν τη δυνατότητα να εξωτερικεύσουν βιώματα και συναισθήματα σε σχέση με τις δικές τους διαδρομές, αλλά και να καλλιεργήσουν τη φαντασία τους, περνώντας από το ρεαλιστικό και εφικτό στο φανταστικό και ονειρικό. Κάθε ταξίδι επιδρά στην προσωπικότητα και διαμορφώνει το χαρακτήρα μας.

Κατηγορίες Διαγωνισμού

● Ραδιοφωνικό μήνυμα, μέχρι 1 λεπτό και 30 δευτερόλεπτα

● Πρωτότυπο Τραγούδι, μέχρι 3 λεπτά

Οι συμμετοχές υποβάλλονται στην ιστοσελίδα του European School Radio (http://europeanschoolradio.eu/), ακολουθώντας τις οδηγίες υποβολής. Η υποβολή των συμμετοχών θα πρέπει να πραγματοποιηθεί από την 1η Δεκεμβρίου 2021 έως την 23η Ιανουαρίου 2022.

Διαδικασία αξιολόγησης

Η αξιολόγηση βάσει κριτηρίων θα υλοποιείται με δύο (2) τρόπους, οι οποίοι θα συνυπολογίζονται για το τελικό αποτέλεσμα: 1. Από τις Κριτικές Επιτροπές: η αξιολόγηση των συμμετοχών γίνεται από την αντίστοιχη Κριτική Επιτροπή κάθε κατηγορίας, η οποία απαρτίζεται από ειδικούς για αυτό τον σκοπό και θα ανακοινωθούν στην ιστοσελίδα του διαγωνισμού, http://contest.europeanschoolradio.eu/. Οι συμμετοχές αποστέλλονται στις Κριτικές Επιτροπές χωρίς επιπλέον στοιχεία για τους/τις δημιουργούς και αξιολογούνται ανώνυμα. 2. Από τα συμμετέχοντα σχολεία: κάθε σχολείο θα έχει την δυνατότητα, με βάση οδηγίες που θα σταλούν στον/στην υπεύθυνο/η εκπαιδευτικό, να αξιολογήσει τις υπόλοιπες συμμετοχές που αφορούν την κατηγορία στην οποία υπέβαλε συμμετοχή το σχολείο. Οι συμμετοχές αποστέλλονται στα σχολεία χωρίς επιπλέον στοιχεία για τους δημιουργούς.

Προκήρυξη Μαθητικού Διαγωνισμού Ραδιοφωνικού Μηνύματος και Τραγουδιού
Προσωρινός Κατάλογος υποψηφίων εξεταστικού κέντρου 6ου Γυμνασίου Αθηνών