Την Τετάρτη 20/12/2023 «προσγειώθηκε» στην αυλή του σχολείου μας το Planetarium on the Go και έφερε στον χώρο μας τον έναστρο ουρανό! Νωρίς το πρωί στήθηκε ο φορητός θόλος και μόλις χτύπησε το κουδούνι, οι μαθητές μας απόλαυσαν ανά ομάδες μια εξαιρετική οπτικοακουστική εμπειρία μέσω των προβολών που πραγματοποιήθηκαν στην εσωτερική επιφάνεια του θόλου.

Στη συνέχεια παρατηρήσαμε με τηλεσκόπιο τον Ήλιο, με ειδικό φίλτρο, και ακούσαμε πολύ σημαντικές πληροφορίες για τους αστερισμούς, το Σύμπαν και την εξερεύνηση του Διαστήματος. Οι μαθητές εξέφρασαν απορίες, συζήτησαν με τους ειδικούς διάφορους προβληματισμούς τους και ταξίδεψαν με τη φαντασία τους σε κόσμους μακρινούς.

Το «ταξίδι» μας αυτό κάποια στιγμή τελείωσε, μας άφησε όμως πολλές υπέροχες εικόνες, για να ονειρευόμαστε.

Planetarium on the Go
Προσωρινός Κατάλογος υποψηφίων εξεταστικού κέντρου 6ου Γυμνασίου Αθηνών