Την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου μαθητές και μαθήτριες από όλες τις τάξεις του σχολείου μας παρακολούθησαν στο Θέατρο Κάππα την παράσταση «Ραπουνζέλ χωρίς παραμύθι».

Στη σκηνή μια σύγχρονη, διαφορετική Ραπουνζέλ, η μικρή Λέτι, βιώνει τη φρίκη του πολέμου, δέχεται ρατσιστική συμπεριφορά, αντιμετωπίζει μαθησιακές δυσκολίες, μαραζώνει από τη μοναξιά και τον εγκλεισμό.

Στο επίκαιρο έργο του Mike Kenny, όμως, η Ραπουνζέλ δεν περιμένει τον «πρίγκιπα», για να την σώσει, αντίθετα στηρίζεται στις δυνάμεις της, ξορκίζει τις ανασφάλειές της,  πιστεύει στον εαυτό της και προχωρεί με αισιοδοξία.

Η παράσταση μίλησε για όλα όσα μας φοβίζουν και μας παρότρυνε να ξαναβρούμε τις ελπίδες μας.

Και στο φινάλε, οι στίχοι του τραγουδιού  χάρισαν σε μας και στα παιδιά μας ένα σημαντικό μάθημα «εκτός ύλης»…..

«Δεν μπορώ να ανασάνω. Δεν το βλέπεις;
Σε αυτό τον κόσμο, πρέπει να μπορείς να ανασάνεις!»

Κυριακή στο Θέατρο