Την Τετάρτη 2 Μαρτίου 2022 οι μαθητές των τμημάτων Γ4 και Γ5 του σχολείου μας επισκέφτηκαν την Ακαδημία Δημιουργικής Φωτογραφίας “Leica Academy” στο Παγκράτι (I.I.E.K.), στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής και των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων (ΣΕΠ). Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές μας ενημερώθηκαν από τον διευθυντή της Ακαδημίας για την τέχνη της φωτογραφίας, τα διάφορα είδη επαγγελματικής φωτογραφίας καθώς και για το πρόγραμμα σπουδών της Ακαδημίας που έχει ως στόχο τη δημιουργία επαγγελματιών φωτογράφων. Επίσης, επισκέφτηκαν κατά μικρές ομάδες τον σκοτεινό θάλαμο, όπου παρακολούθησαν όλη τη διαδικασία εμφάνισης των αναλογικών φωτογραφιών, καθώς και το στούντιο φωτογραφίας της Σχολής, όπου ενημερώθηκαν για τους διαφορετικούς τρόπους φωτογράφισης και τη χρήση διαφορετικών φωτισμών, ανάλογα με το είδος του αντικειμένου φωτογράφισης. Τέλος, οι μαθητές μας απόλαυσαν την έκθεση φωτογραφίας στον κεντρικό χώρο της Σχολής του αείμνηστου φωτογράφου Κώστα Μπαλάφα, πρώην δασκάλου και πνευματικού καθοδηγητή της Ακαδημίας.

Επίσκεψη στην Ακαδημία Δημιουργικής Φωτογραφίας