Τη Δευτέρα 22/01/2024 πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του Νέου Κτιρίου του σχολείου μας ενημερωτική συνάντηση με τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών.

Η δράση με τίτλο

διοργανώθηκε από τη Μονάδα Πρόληψης Ίκαρος του ΚΕΘΕΑ. Είχε προηγηθεί η ενημέρωση και η συμμετοχή εκπαιδευτικών του σχολείου μας σε βιωματικό σεμινάριο της ίδιας μονάδας και θα ακολουθήσει το προσεχές διάστημα ενημέρωση των μαθητών. Η συγκεκριμένη ενημέρωση, λοιπόν, αποτέλεσε κομμάτι μιας ολοκληρωμένης και πολύπλευρης παρέμβασης στη σχολική κοινότητα, με στόχο την πρόληψη παραβατικών συμπεριφορών. Κατά τη διάρκεια της συνάντησης θίχτηκαν αρκετά ζητήματα σχετικά με τις εξαρτήσεις, τέθηκαν προβληματισμοί και αποφασίστηκε η υλοποίηση βιωματικού σεμιναρίου διάρκειας 5 εβδομάδων σε γονείς – κηδεμόνες τον Φεβρουάριο.

Ενημερωτική συνάντηση: «Ο ρόλος της οικογένειας στην πρόληψη των εξαρτήσεων και άλλων παραβατικών συμπεριφορών»
Προσωρινός Κατάλογος υποψηφίων εξεταστικού κέντρου 6ου Γυμνασίου Αθηνών
Δείτε περισσότερα