Την Τρίτη 08/02/2022, στις 11:00 π.μ., οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γ1 παρακολούθησαν τη διαδικτυακή ενημέρωση της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος (μέσω του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου) σχετικά με τους κινδύνους του Διαδικτύου, την ασφαλή πλοήγηση, τον εθισμό κ.α. Η ενημέρωση-παρουσίαση ήταν χωρισμένη σε δύο μέρη: το πρώτο μέρος παρακολούθησαν τα Δημοτικά σχολεία και το δεύτερο μέρος τα Γυμνάσια και τα Λύκεια. Στο τέλος της κάθε παρουσίασης εκπρόσωποι μαθητών υπέβαλαν ερωτήσεις στους ομιλητές.

Δείτε την ενημέρωση, όπως αυτή μεταδόθηκε ζωντανά μέσα από το κανάλι της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος στο Youtube εδώ.

Για να δείτε τα δύο φυλλάδια με τις πολύ χρήσιμες συμβουλές για τη σωστή χρήση του Διαδικτύου πατήστε εδώ και εδώ, καθώς και για τα στοιχεία επικοινωνίας με τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος εδώ.

Δείτε επίσης το βίντεο της Πανευρωπαϊκής εκστρατείας «Say No!» για την ενημέρωση των πολιτών σχετικά με το φαινόμενο του σεξουαλικού εκβιασμού και εξαναγκασμού των παιδιών, μέσω του διαδικτύου, εδώ.

Ενημέρωση για την Ασφαλή Πλοήγηση στο Διαδίκτυο από την Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος