Την Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας ενημερώθηκαν για ζητήματα ασφάλειας στο διαδίκτυο από την ψυχολόγο και συνεργάτιδα του Ινστιτούτου Κυβερνοασφάλειας CSI Institute κυρία Κίννα, η οποία πραγματοποίησε ομιλία με θέμα: «10 κίνδυνοι στο διαδίκτυο». Ακολούθησε συζήτηση και υποβολή ερωτημάτων από τους μαθητές και τις μαθήτριες για ζητήματα ασφάλειας στο διαδίκτυο.

Το Σάββατο 17 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε η αντίστοιχη ομιλία στο αμφιθέατρο του νέου κτιρίου του σχολείου μας παρουσία πλήθους γονέων και κηδεμόνων. Ακολούθησε ενδιαφέρουσα συζήτηση και υποβολή ερωτημάτων από τους γονείς και τους κηδεμόνες για ζητήματα ασφαλούς πλοήγησης στο διαδίκτυο, καθώς και για τους κινδύνους που ελλοχεύουν στο διαδίκτυο τόσο για τους εφήβους όσο και για τους ενήλικες.

Ενημέρωση από το Ινστιτούτο Κυβερνοασφάλειας CSI
Προσωρινός Κατάλογος υποψηφίων εξεταστικού κέντρου 6ου Γυμνασίου Αθηνών