Με τους μαθητές της Γ’ Γυμνασίου στις 15/3/2022 επισκεφθήκαμε την Πλάκα στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας.

Το Αρχοντικό των Μπενιζέλων

Γνωρίσαμε διάφορα κτήρια τα οποία σχετίζονται με την περίοδο της Τουρκοκρατίας όπως την οικία Μπενιζέλων, το παλαιότερο σπίτι της Αθήνας, τον τεκέ στο μνημείο των Αέρηδων ακούγοντας με τη φαντασία μας το θρόισμα από τα φουστάνια των Δερβίσηδων, τον μεντρεσέ το μουσουλμανικό ιεροσπουδαστήριο όπου χαιρετίσαμε τον πλάτανο, το χαμάμ αναπόσπαστο κομμάτι της μουσουλμανικής κουλτούρας, το τζαμί το αφιερωμένο στο Μωάμεθ τον Πορθητή και το τούρκικο παζάρι όπου νιώσαμε να φτάνουν στα αυτιά μας οι φωνές των ανθρώπων και στα ρουθούνια μας το μεθυστικό άρωμα των μπαχαρικών.

Το Πρώτο Πανεπιστήμιο

Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε το πρώτο Πανεπιστήμιο που ιδρύθηκε στο ανεξάρτητο πια ελληνικό κράτος, ενώ στο μικρό εκκλησάκι της Αγίας Δύναμης, κάτω από την Αγία Τράπεζα είδαμε το μυστικό υπόγειο χώρο όπου στα χρόνια της Ελληνικής Επανάστασης κατασκευάζονταν πυρομαχικά για τους Αγωνιστές.

Η Βουλή των Ελλήνων

Κατόπιν ανεβήκαμε στη σημερινή Βουλή, στα ανάκτορα του Όθωνα και της Αμαλίας, του Γεωργίου του Α΄ και της Όλγας ακούγοντας ταυτόχρονα τις φωνές που διαδήλωναν το 1843 ζητώντας Σύνταγμα. Επισκεφθήκαμε την πλατεία Συντάγματος, την οδό Φιλελλήνων αφιερωμένη σε όλους αυτούς τους Ευρωπαίους που τόσο αγάπησαν τη χώρα μας,  το κτήριο της Παλαιάς Βουλής, τον Εθνικό κήπο (πρώην Βασιλικό κήπο) με τα δέντρα που φυτεύτηκαν από την ίδια την Αμαλία.  Τέλος, επιστρέφοντας στο σχολείο είδαμε τα αγάλματα του Λόρδου Βύρωνα και του στρατηγού Μακρυγιάννη αναλογιζόμενοι τη μεγάλη τους προσφορά στην ελληνική επανάσταση.

…………. γιατί την Ιστορία την κατανοείς καλύτερα, όταν επισκέπτεσαι τα μέρη που τα γεγονότα έλαβαν χώρα

Ένα ταξίδι στο χώρο και στο χρόνο