Τη Δευτέρα 1 Απριλίου 2024 οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου επισκέφθηκαν το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης στην Πλάκα και παρακολούθησαν ένα πρόγραμμα για τη Μικρασιατική Καταστροφή.

Μέσα στο Μουσείο ταξίδεψαν στον χώρο και το χρόνο.  Βρέθηκαν στα παράλια της Μικράς Ασίας, εκεί όπου άκμαζε το ελληνικό στοιχείο αλλά και εκεί όπου έγινε μια ανείπωτη καταστροφή.

Μέσα από δράσεις και βιωματική προσέγγιση κατανόησαν τη ζωή πριν και μετά την καταστροφή. Αντιλήφθηκαν την οικονομική ευμάρεια και την πνευματική καλλιέργεια του ελληνικού στοιχείου της περιοχής. Ένιωσαν όμως και όλο τον πόνο των Ελλήνων της περιοχής  για την απώλεια της πατρίδας, την απόγνωση από τις θηριωδίες που έζησαν και την απελπισία όταν κατά την άφιξή τους στη νέα πατρίδα έπρεπε να αντιμετωπίσουν πρωτόγνωρα δύσκολες συνθήκες ζωής.

Προσέγγισαν τα γεγονότα και μέσα από τη λογοτεχνία, ακούγοντας αποσπάσματα από την «Αιολική Γη» του Η. Βενέζη, ενώ το κάθε παιδί μπήκε στη διαδικασία να σκεφτεί τι θα προσπαθούσε να σώσει το ίδιο, αν έπρεπε ξαφνικά να εγκαταλείψει την πατρίδα του. Με τη συνοδεία της μουσικής της Ευανθίας Ρεμπούτσικα ταξίδεψαν και τα ίδια νοητά στο Αιγαίο, αφήνοντας πίσω αγαπημένα μέρη και λατρεμένες ζωές, για να κάνουν μια νέα αρχή στην Ελλάδα.

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Γ΄ Γυμνασίου στο Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης
Προσωρινός Κατάλογος υποψηφίων εξεταστικού κέντρου 6ου Γυμνασίου Αθηνών
Δείτε περισσότερα