Οι μαθητές/τριες του Β2 συμμετείχαν στην Εκπαιδευτική δράση: «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης – 2024» Την δράση συνδιοργανώνουν η Πανελλήνιας Ένωσης Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝΕΚΦΕ) σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών & Τηλεπισκόπησης του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών (Ι.Α.Α.Δ.Ε.Τ.).

Στο πλαίσιο αυτό οργανώθηκε από τις υπεύθυνες καθηγήτριες 2 ωρών διαθεματικό εργαστήριο (Γεωγραφία-Μαθηματικά) με τους μαθητές/τριες του Β2.

Στις 21 Μαρτίου, ημέρα της εαρινής ισημερίας και την ώρα που ο ήλιος ήταν στο ζενίθ, πραγματοποιήθηκαν από τις ομάδες των μαθητών μετρήσεις στην αυλή του σχολείου με ποικιλία οργάνων-εργαλείων. Υπολογίστηκε η ακτίνα της Γης με μεγάλη ακρίβεια.

Η συμμετοχή του σχολείου μας καθώς και το αποτέλεσμα των μετρήσεων αναρτήθηκαν στην ιστοσελίδα της (ΠΑΝΕΚΦΕ): https://panekfe.gr/eratosthenes

Εκπαιδευτική δράση : «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης – 2024»
Προσωρινός Κατάλογος υποψηφίων εξεταστικού κέντρου 6ου Γυμνασίου Αθηνών
Δείτε περισσότερα