Η πρωτοβουλία SMOKEFREEGREECE είναι μία σειρά συντονισμένων δράσεων που διοργανώνονται από το Ερευνητικό Εργαστήριο George D. Behrakis της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας, με στόχο τη μείωση του καπνίσματος στη χώρα μας.

Την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2023 οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου παρακολούθησαν σε ομάδες τη συγκεκριμένη εκπαιδευτική δράση. Μέσα από αυτή οι μαθητές ενημερώθηκαν σχετικά με τις επιπτώσεις του καπνίσματος (και του παθητικού) τόσο στους ίδιους όσο και στους γύρω τους, έμαθαν τις χημικές ουσίες που περιέχονται σε κάθε τσιγάρο και εξοικειώθηκαν με τα δικαιώματα των μη καπνιστών σύμφωνα με τις διεθνείς συμβάσεις. Τέλος, τονίστηκαν τα οφέλη ενός υγιεινού τρόπου ζωής και άθλησης. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος διατυπώθηκαν ερωτήσεις από τους μαθητές, τέθηκαν προβληματισμοί και ακολούθησε μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Ολοκληρώθηκε έτσι ένας από τους κύκλους προληπτικής παρέμβασης στη μαθητική κοινότητα, που ξεκίνησε την Τρίτη 21 Νοεμβρίου με την αντίστοιχη ενημέρωση των μαθητών της Α΄ Γυμνασίου, συνεχίστηκε την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2023 με τους μαθητές της Β΄ Γυμνασίου, και ο οποίος πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία του Διευθυντή και των Συμβούλων Σχολικής Ζωής της σχολικής μας μονάδας.

Εκπαιδευτική δράση από τη SMOKEFREEGREECE
Προσωρινός Κατάλογος υποψηφίων εξεταστικού κέντρου 6ου Γυμνασίου Αθηνών