Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ιονίων Νήσων στο πλαίσιο της συνεργασίας της με το Ιόνιο Πανεπιστήμιο υποστηρίζει τη δράση ενημέρωσης του Πανεπιστημίου για τα ακαδημαϊκά του τμήματα. Στο πλαίσιο αυτό σας ενημερώνουμε ότι το Ιόνιο Πανεπιστήμιο πρόκειται να διοργανώσει διαδικτυακές παρουσιάσεις με τίτλο «Zoom Into lonio», στις 2-3 Απριλίου και 9-10 Απριλίου 2022.

Η δράση «Zoom Into lonio» απευθύνεται σε μαθητές/μαθήτριες, ιδίως της Γ’ Λυκείου, πανελλαδικώς, με στόχο να τους/τις ενημερώσει για τις σπουδές στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο. Συγκεκριμένα, στις 2-3 Απριλίου 2022 οι Πρόεδροι και Καθηγητές των Ακαδημαϊκών Τμημάτων του Ιονίου Πανεπιστημίου θα παρουσιάσουν τα οικεία προπτυχιακά προγράμματα σπουδών με εστίαση —μεταξύ άλλων— στο αντικείμενο των σπουδών, στην ακαδημαϊκή ζωή, καθώς και στις προοπτικές σταδιοδρομίας και επαγγελματικής εξέλιξης των πτυχιούχων.

Η δράση θα ολοκληρωθεί το Σαββατοκύριακο 9 και 10 Απριλίου 2022, όπου θα διοργανωθούν ατομικές συναντήσεις μαθητών/μαθητριών με μέλη ΔΕΠ από κάθε Ακαδημαϊκό Τμήμα σε εικονικά δωμάτια.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες που θα ήθελαν να συμμετάσχουν σε μια ενημερωτική συνάντηση το διήμερο 9 και 10 Απριλίου 2022, μπορούν να λάβουν μέρος συμπληρώνοντας την φόρμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://connect.ionio.gr/meetings/ προκειμένου να εγγραφούν, και να οριστεί η ημέρα και ώρα της συνάντησής τους με τους διδάσκοντες, έως την Τρίτη 5 Απριλίου 2022 και ώρα 18.00. Ακολούθως θα λάβουν ηλεκτρονικό μήνυμα με όλες τις πληροφορίες και τον σύνδεσμο για τη συνάντησή τους!

Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα των παρουσιάσεων με τις ώρες των παρουσιάσεων και τους συνδέσμους πρόσβασης στο zoom και στο youtube   εδώ (για 2-3 Απριλίου) και εδώ (για 9-10 Απριλίου).

Διαδικτυακές παρουσιάσεις των Ακαδημαϊκών Τμημάτων του Ιονίου Πανεπιστημίου για μαθητές/μαθήτριες
Προσωρινός Κατάλογος υποψηφίων εξεταστικού κέντρου 6ου Γυμνασίου Αθηνών
Δείτε περισσότερα