Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού στις 24 Σεπτεμβρίου 2021, καθώς και της 8ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού,  το σχολείο μας τη συγκεκριμένη ημέρα υλοποίησε αθλητικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις με κοινό σύνθημα για το έτος 2021:

«Το Σχολείο σε Κίνηση:   Αθλούμαστε δημιουργικά»

Συγκεκριμένα:

• Οι μαθητές της Α΄  Γυμνασίου απασχολήθηκαν με αθλητικές δραστηριότητες στον αύλειο χώρο του σχολείου υπό την επίβλεψη καθηγητών.
  • Οι μαθητές της Β΄  Γυμνασίου επισκέφθηκαν το αθλητικό κέντρο ΙΩΑΝΝΗΣ ΦΩΚΙΑΝΟΣ (πλησίον του Ζαππείου).
  • Οι μαθητές Γ΄  Γυμνασίου επισκέφθηκαν τη Διονυσίου Αρεοπαγίτου και το λόφο των Νυμφών, καθώς το περπάτημα προάγει την υγεία και την ευεξία, ενθαρρύνοντας παράλληλα την κοινωνική ενσωμάτωση.
Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού
Προσωρινός Κατάλογος υποψηφίων εξεταστικού κέντρου 6ου Γυμνασίου Αθηνών